VÝVOJ RŮSTU CEN V ROCE 2021

27.10.2021

Růst cen bytů v ČR je v roce 2021 přs 25%

Realizace prodejních cen starších bytů v letošním roce ve srovnání se předchozím rokem ukazuje, že meziroční nárůst cen bytů v ČR dosáhl v průměru 26 %. Průměrná cena za čtvereční metr bytu už přesáhla 64 tis. Kč.

V Praze je meziroční nárůst cen o něco "příznivější", kdy je nárůst cen za poslední rok "jen" 18 %. V letošním roce v Praze dosáhla průměrná cena bytů už přes 102 tis. Kč za m2. Podle už uzavřených rezervací na prodej cihlových bytů ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku přesáhne průměrná cena 118 tis. Kč za m2 a v panelových stavbách 98 tis. Kč za m2.

Narůst cen bytů je výrazný ve všech lokalitách a segmentech. V porovnání s loňským rokem je nejvýraznější narůst v lokalitách více vzdálených od Prahy, Brna a dalších větších měst. V těchto lokalitách se nárůst pohybuje i nad 30 %.

Meziroční nárůst cen bytů v Praze a v ČR se s každým dalším čtvrtletím ještě zvyšuje.

Při porovnání průměrného platu s cenou za metr čtvereční nemovitostí v Praze, je v letošním roce potřeba už dvou průměrných hrubých platů na nákup jednoho průměrného metru čtverečního. Porovnávací index atakuje historické maximum z roku 2008. V porovnaní s tehdejší situací jsou ale dneska mnohem příznivější úrokové sazby či možnost dostat hypoteční úvěr na delší dobu. Banky jsou ochotny půjčovat peníze a vývoj ekonomické situace je taktéž příznivý. Lze tedy očekávat, že trh je schopen absorbovat ještě další narůst cen i když určitě "ne tak dramatický". Koupě bytů na hypoteční úvěr je pořád mnohem výhodnější, než tomu bylo před deseti nebo dvaceti lety.

Zdroj: Iztok Toplak - RE/MAX G8 Reality